Kell-e aggódniuk a gazdáknak az Európai Unió zöld fordulata miatt?
Komoly előrelépés az Európai Unió életében, hogy minél erőteljesebben elköteleződik a környezetvédelem ügy mellett. A folyamat során az egyes üzletágak sorra kerülnek porondra, 2023-tól pedig a mezőgazdaságon és a fenntarthatóságon lesz a hangsúly.
A gazdák azonban koránt sem fogadták olyan jól a kezdeményezést, az unió több nemzetében is komoly aggodalmat váltott ki a gazdákból.
Az új Közös Agrárpolitika (KAP) több országban is ellenérzéseket váltott ki, ugyanis 2021-től 2027-ig tartó fejlesztési ciklusa során, 2023-tól kezdve egyre csökkennek a mezőgazdaságba áramló EU-s források. Ezzel szemben azonban a gazdáknak évről évre egyre szigorúbb eljárásoknak kell megfelelniük a környezetvédelem tekintetében.
A gazdák félelme
Az unió több tagországa kifejezte már aggodalmát a megszorítások miatt. Brüsszelben traktorokkal vonultak fel a támogatások csökkentése miatt, Franciaországban azért demonstráltak, hogy a kistermelőket is jobban támogassák, a németek pedig a permetezőszerek visszaszorítása ügyében fejezték ki nemtetszésüket.
A hazai gazdaságok is aggódnak az új szabályozások következményei miatt, hiszen attól tartanak, hogy hátrányba kerülnek EU-n kívüli versenytársaikkal szemben, akik jóval lazább szabályok mellett fogják tudni importálni termékeiket.
Banki támogatások a zöldülés útján
A bankszektor is egyre nagyobb figyelmet fordít a gazdaság zölddé válására. Az MNB fenntartható pénzügyi főosztályának vezetője, Gyura Gábor elmondása alapján, nemcsak a beruházási igények miatt jelent fontos üzleti lehetőséget, de kockázati szempontból is további előnyökkel járhat. Ennek magyarázata ugyanis, a fenntartatóbban működő vállalkozások nagyobb eséllyel tudják teljesíteni a „zöld elvárásokat”, nagyobb eséllyel juthatnak uniós forrásokhoz is.
Pénzügyi szempontból tehát mindenképpen érdemes olyan projektek finanszírozásába fektetni, amelyek a környezeti szempontokat is igyekeznek figyelembe venni. A szemléletet pedig tökéletesen alátámasztja, hogy az idei évben először, a zöld projektek több finanszírozáshoz jutottak, mint a szénhidrogénekkel kapcsolatos beruházások.
Az alábbi írások is érdekesek lehetnek számodra
Fenntartható fürdő és szauna – létezik?
A fenntarthatóság és a fenntartható fejlődés két olyan kifejezés, amelyet egyre gyakrabban használnak, és egyre több területhez kapcsolnak. Ez a tény talán kissé bonyolulttá teszi, hogy mindig tudjuk, mire utalunk, amikor használjuk őket, főleg, ha
Az öko fenntartó házak lehetőségei
Az elmúlt évtizedekben világszerte egyre több szó esett az emberek által okozott környezeti hatásokról. Ennek eredményeképpen olyan programok jöttek létre, amelyek a környezetbarát technológiákat és szabályozásokat támogatják. Erre példa a “zöld házak” építése.
A maszk jövője az újrahasznosítás fényében
Most már két éve szenvedünk a járvány miatt, ami rengeteg változást hozott az életünkbe. Megszoktuk, hogy tartani kell a megfelelő távolságot, hogy néha fel kell tennünk a maszkot, és hogy még mindig fontos a rendszeres