A környezettudatos élet a lakásban kezdődik
A technológia és a környezet közötti kapcsolat egy olyan öko megoldás, ami az emberek kötelessége. A világ folyamatosan változik, és a mi felelősségünk, mint a világ lakói, hogy megőrizzük a csodákat, amelyeket ad nekünk.
Becslések szerint 2025-re a világ népessége újabb milliárd fővel fog növekedni, és 2030-ra 60%-kal több energiára lesz szükség, mint ma. Ezért váltak feltétlenül szükségessé a zöld alternatívák.
A zöld, tiszta vagy környezetbarát technológia olyan technológia, amelyet a környezet károsítása nélkül használnak. Az úgynevezett öko-hatékonyságon alapuló megoldások vagy eszközök tervezéséből áll, amely garantálja a jó teljesítményt, így csökkenti a környezeti hatást.
Ezeket a technológiákat a költségek csökkentésére tervezték. Az a lényeg, hogy minél kevesebb energiaforrás felhasználásával minél többet tudjunk termelni, miközben megfékezzük az emberi tevékenységek negatív hatásait. Ahhoz, hogy valóban zöld technológia legyen, két tényezőre van szükség:
Alacsonyabb villamosenergia-fogyasztás: új készülékek, amelyek kevesebb áramot fogyasztanak.
A mérgező elemek használatának csökkentése: az emberre és a természetre rendkívül veszélyes anyagok nélkül készült termékek.
Az otthoni környezettudatosság
A zöldebb élet megteremtésének első lépése, hogy a változást a saját otthonunkban kezdjük el. Manapság azt mondhatjuk, hogy a kevesebb több, különösen akkor, amikor megpróbáljuk csökkenteni az energiafogyasztásunkat, hogy segítsük a környezetünk megóvását. De akkor miért ne kezdhetnénk otthon a zöld átalakítással? Számos módja van a fogyasztás csökkentésének, ami nemcsak a bolygónk miatt fontos, hanem a pénzmegtakarításban is segít. Ide tartozik az újrahasznosítás, a városi kertek és a technológia integrálása is. Nézzünk rá pár példát.
Az esővízgyűjtő rendszerek könnyen elkészíthetők, olcsók és nagyon hasznosak a nyári hónapokban. Ezek a víztartályok a ház csatornájához csatlakoznak, ahol összegyűjtik és tárolják a később felhasználható esővizet. Minden kertnek szüksége van vízre, miért ne használhatnánk éppen az esőt? A bátrabbak fürdéshez és mosáshoz is ezt a megoldást választják.
A következő lépés a mosdóban keresendő. Sokan nem is sejtik, hogy a legtöbb vizet a WC fogyasztja, pontosabban a teljes vízmennyiség 30 százalékát. Éppen ezért beépíthetünk egy kétöblítéses WC-t, amivel felezzük a kiadásokat. A kettős öblítési rendszer hatról négy literre csökkenti a felhasznált vízmennyiséget a folyadékok és a szilárd anyagok esetében.
A víz után jön a napenergia. Szinte mindenkinek napi szinten szüksége van meleg vízre. Európa számos részén több hónapon keresztül naponta süt a nap, és a napkollektoros vízmelegítők jól működnek. A napenergia használata csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást, és mivel a nap ingyen van, a havi számlákat is lejjebb viszi. Az energiapaneleket rögzíthetjük a tetőn, a fenntartásuk olcsó, és egész évben működnek.
Végül nézzük meg az elektromos eszközeinket. Érdekes, hogy az általunk felhasznált energia mintegy 15 százaléka a készenléti üzemmódban lévő elektromos készülékekből származik. Megoldhatjuk ezt a problémát azzal, ha intelligens konnektorokat vásárolunk, mivel ezek figyelik és vezérlik a készülékeket. Amikor valami készenléti üzemmódban van, az energiafogyasztás csökken, és az intelligens csatlakozó nem ad neki több energiát. Másrészt, amikor egy készülék használatban van, az áramellátás továbbra is biztosított.
A készenléti üzemmód alól a hűtő és a riasztórendszer képez kivételt, mivel ezeknek folyamatos áramellátásra van szükségük. Ha azonban a számítógépet és a tévét lekapcsoljuk, akkor a megtakarítás a videómegfigyelő rendszerünkhöz megy, így nem keletkezik még több költség.
Fenntartható internethasználat
A Viber vagy a Facebook megnézése. Egy gyors e-mail küldés. Weboldalak látogatása. Ezek a dolgok látszólag jelentéktelen tevékenységnek tűnnek, ha azonban összeadjuk őket az összes felhasználóval akkor hatalmas számokat kapunk. Az internethasználat annyi energiát pazarol el, mint a légiközlekedés egy év alatt. Mit tehetünk a szén-dioxid kibocsátás csökkentése érdekében? A belga Energuide magazin a következő tippeket adja az internet fenntarthatóbb használatához.
- Minél kisebb az email-ben küldött dokumentumok mérete, annál jobb.
- Ha lehet, akkor kerüljük a csatolmányokat, mivel a hipertext linkek és a tömörített fájlok sokkal gazdaságosabbak.
- Attól, hogy cuki állatos képeket kapunk, még nem kell tovább küldenünk.
- Ha mi is azok közé tartozunk, akik több ezer olvasatlan és olvasott e-mailt tárolnak, akkor eljött az ideje a törlésnek. Ne feledkezzünk meg a lomtárról sem.
- A sok olvasatlan levél egyik megoldása, ha leiratkozunk a hírlevelekről.
- Sokan minden áron a keresőmotorokat használják, pedig sokkal gazdaságosabb, ha a weboldal címét írjuk be. Az előbb említett riasztórendszerek esetében használjuk inkább az applikációkat.
- Ha mindig ugyanazokat az oldalakat keressük fel, akkor legyenek kedvencként elmentve.
- Az okostelefonokon van egy optimalizálási funkció, ami leállítja a háttérben futó appokat, és a memóriaterületet is rendszeresen törli, használjuk bátran.
Az alábbi írások is érdekesek lehetnek számodra
Fenntartható fürdő és szauna – létezik?
A fenntarthatóság és a fenntartható fejlődés két olyan kifejezés, amelyet egyre gyakrabban használnak, és egyre több területhez kapcsolnak. Ez a tény talán kissé bonyolulttá teszi, hogy mindig tudjuk, mire utalunk, amikor használjuk őket, főleg, ha
Az öko fenntartó házak lehetőségei
Az elmúlt évtizedekben világszerte egyre több szó esett az emberek által okozott környezeti hatásokról. Ennek eredményeképpen olyan programok jöttek létre, amelyek a környezetbarát technológiákat és szabályozásokat támogatják. Erre példa a “zöld házak” építése.
A maszk jövője az újrahasznosítás fényében
Most már két éve szenvedünk a járvány miatt, ami rengeteg változást hozott az életünkbe. Megszoktuk, hogy tartani kell a megfelelő távolságot, hogy néha fel kell tennünk a maszkot, és hogy még mindig fontos a rendszeres