Az öko fenntartó házak lehetőségei
Az elmúlt évtizedekben világszerte egyre több szó esett az emberek által okozott környezeti hatásokról. Ennek eredményeképpen olyan programok jöttek létre, amelyek a környezetbarát technológiákat és szabályozásokat támogatják. Erre példa a “zöld házak” építése.
A zöld otthonok olyan házak vagy lakások, amelyek célja a környezeti hatások csökkentése, hozzájárulnak a víz- és villamosenergia-megtakarításhoz, és környezetbarát anyagokból épülnek. Az egyik követelmény ahhoz, hogy egy ingatlan ökofenntarthatónak minősüljön, a megfelelő anyagok ésszerű használata, a szabályozott légkondicionálás és a természetes megvilágítás. Egy másik cél az épületek környezetre gyakorolt hatásának minimalizálása és a közszolgáltatások hálózatának optimalizálása.
Ha környezetbarát házat vagy lakást vásárolunk, akkor jobban motiváltak leszünk arra, hogy más, a környezetet támogató döntéseket is hozzunk. Emellett a jövő olyan projektek felé mutat, amelyek a városi és vidéki természetet egyaránt gondozzák. A zöld ház vásárlása nagyon jövedelmező befektetés lehet, ha családunk jövőjére gondolunk.
A zöldházak kulcsai
Az otthon és a szokások fenntarthatóvá tételéhez a következő célokat kell kitűzni: minimalizálni az energiafogyasztást, minél kevesebb hulladékot termelni, felelősen és hatékonyan felhasználni a természeti erőforrásokat, különösen a vizet.
Első lépés a fűtés és a légkondicionálás csökkentése
A homlokzatokon keresztül megakadályozzuk a hő és a hideg bejutását. Ehhez javítani kell a hőszigetelésünket, ami a légkondicionáló fogyasztását 30-40%-kal csökkentheti, és emellett a külső zajoktól is szigetel. Először is, ha az ablakok régiek és egyrétegűek, cseréljük ki őket dupla- vagy inkább triplaüvegezésűre. A második lépés a homlokzat falainak hőszigetelése.
Válasszunk A+ energiacímkével ellátott készülékeket
Ha úgy döntünk, hogy felújítjuk a készülékeinket, különösen a légkondicionálókat és a fűtőberendezéseket, válasszuk a leginkább energiatakarékos készülékeket. A vásárlásban segít ellenőrizni az energiacímkéket: az A, A+ és A++ osztályok a leghatékonyabbak, a B, C, D, E, F és G betűk sorban egyre kevésbé hatékonyak.
Világítás
Használjunk LED izzókat, ezek 30%-kal kevesebb energiát fogyasztanak, mint a hagyományos izzók, és sokkal hosszabb az élettartamuk. Húzzuk ki a konnektorból a készenléti állapotban hagyott elektromos készülékeket, például a tévéket és routereket. Váltsunk át egy kapcsolóval ellátott konnektorra, hogy ha nincs szükség rájuk, lekapcsolhassuk őket anélkül, hogy ki kellene húzni a hálózatból.
Használjuk ki a megújuló energiák előnyeit
Léteznek olyan technológiák, amelyek a napsugárzásból – fotovoltaikus panelek – és a szélenergiából – mini szélgenerátorok – állítanak elő villamos energiát, de megemlíthetjük az egyre felkapottabb hőszivattyúkat is. Ez segít csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátásán, és megtakarítást eredményez a villanyszámlán.
Víztakarékos elemek
Szereljünk a csapokra olyan levegőztetőket, amelyek korlátozzák a vízsugarat, és így akár 50 százaléknyi vizet is spórolhatunk. Használjunk egykaros csapokat, ahol a középső pozíció a hidegvíz-kivezetés. A kettős öblítésű WC-k a fogyasztás a különböző igényekhez igazítják, elkerülve a felesleges pazarlást. Vannak olyan rendszerek is, amelyek a zuhanyzóból és a mosdókagylóból származó vizet újrahasznosítják a WC-ben. Ha nagy kertünk vagy teraszunk van, gyűjtsük össze az esővizet, és használjuk fel a kert öntözésére.
Napkollektorok telepítése
Ez egy fogadás a jövőre. A kezdeti befektetés után nulla költséggel melegvízzel és fűtéssel rendelkezhetünk egy kimeríthetetlen és tiszta forrásból, gyakorlatilag karbantartási költségek nélkül.
A hulladék kezelése
Az újrahasznosítás az egyik leghatékonyabb módja a környezetvédelemnek. Az otthonunkban keletkező hulladéknak óriási környezeti hatása van: a hulladéklerakók megtelnek, nagy mennyiségű energiát emészt fel a megsemmisítésük, és a tengerek megtelnek szeméttel. Válogassuk szét a háztartási hulladékot, és dobjuk a kukába, hogy újrahasznosításra és megfelelő kezelésre kerülhessen.
Válasszuk inkább a környezetbarát termékeket
Ez egy módja annak, hogy biztosítsuk a természeti erőforrások ellenőrzését és azt, hogy ne kerüljön káros anyag a környezetbe. A bútorokban és falburkolatokban használt faanyagokra vannak olyan címkék, amelyek garantálják, hogy a faanyagok fenntartható gazdaságokból származnak, és hogy használatukkal hozzájárulnak az erdők megőrzéséhez. Kerüljük a mérgező vagy környezetkárosító anyagokat tartalmazó termékek, például tisztítószerek, rovarirtószerek használatát, és ellenőrizzük, hogy van-e rajtuk olyan címke, amely szerint biológiailag lebomlóak.
A mai világban egyre nagyobb fontossággal bír a fenntartható életmód. Mindegy, hogy panelban, téglaházban vagy modern készházban élünk, a fent megemlített lépések biztosan a javunkat fogják szolgálni. Minél hamarabb elkezdjük megtenni a szükséges lépéseket, annál könnyebb lesz később. Ráadásul nemcsak a pénztárcánk, hanem a környezetünk is hálás lesz az erőfeszítésekért.
Az alábbi írások is érdekesek lehetnek számodra
Fenntartható fürdő és szauna – létezik?
A fenntarthatóság és a fenntartható fejlődés két olyan kifejezés, amelyet egyre gyakrabban használnak, és egyre több területhez kapcsolnak. Ez a tény talán kissé bonyolulttá teszi, hogy mindig tudjuk, mire utalunk, amikor használjuk őket, főleg, ha
Az öko fenntartó házak lehetőségei
Az elmúlt évtizedekben világszerte egyre több szó esett az emberek által okozott környezeti hatásokról. Ennek eredményeképpen olyan programok jöttek létre, amelyek a környezetbarát technológiákat és szabályozásokat támogatják. Erre példa a “zöld házak” építése.
A maszk jövője az újrahasznosítás fényében
Most már két éve szenvedünk a járvány miatt, ami rengeteg változást hozott az életünkbe. Megszoktuk, hogy tartani kell a megfelelő távolságot, hogy néha fel kell tennünk a maszkot, és hogy még mindig fontos a rendszeres